Improve the Naked character with the New Generation Sport Plus Windshield from Puig. Made from ABS material, highly resistant to impacts, it will reinforce a part without coverage of your motorcycle. In addition, you will have multiple customization options that will allow you to provide your machine with that exclusivity that you value so much. For the latter, Puig allows you to adapt it to two of the New Generation models, the Touring model or the Sport model, completing the cover and giving the bike complete protection against the wind. In the case of model MT-07, only the lid is offered. As for the installation, this product is easy to install on the bike and comes with an instruction booklet. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Our NAKED NEW GENERATION SPORT and TOURING can be mounted with the frontal cover
suitable for :
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
| Item ID | 220609 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9507J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 820 g |
| Net weight | 320 g |
| Dimensions | 340×525×35 mm |
PUIG 9507J New Generation Sport Plus fitted for YAMAHA MT-09 Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping