The Puig front plate will be the perfect option to enhance the racing look and the retro image of your motorcycle. Previously thought of as the base for carrying the numbers for racing motorcycles, Puig decided to design a plate that would keep that look so characteristic in new machines with a retro-vintage image. Made of ABS material highly resistant to possible impacts. The front plate is available in two finishes, matt black or carbon look. And it comes in two different shapes, symmetric and asymmetric. In addition, it has the German approval certificate ABE 38007. The Puig front plate is available for the most popular models of retro-vintage motorcycles, in this case a specific mounting kit is offered. In addition, Puig also has a reference available to mount the front plate with a universal mounting kit to adapt the plate on retro bikes that do not have specific hardware. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FRONT PLATE
suitable for :
YAMAHA XSR900 2016
YAMAHA XSR900 2017
YAMAHA XSR900 2018
YAMAHA XSR900 2019
YAMAHA XSR900 2020
YAMAHA XSR900 2021
Frontal plate for Yamaha XSR900 2016- matt black
Frontal plate for Yamaha XSR900 2016- matt black, Puig
Puig frontal platesespecially developped for retro bikeseasy installationmounting materials and instruction includedstickers included
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Puig Frontal plate for Yamaha XSR900 2016- matt black
- Manufacturer Part Number: 9168J
- Produkte: Verkleidung
- Produzent: Puig
Art.No: 9168J
| Item ID | 19337 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9168J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1040 g |
| Net weight | 540 g |
| Dimensions | 230×320×2 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9168J Front Plate ABS fitted for YAMAHA XSR900 Mattschwarz
PU 9168J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping