Get extra protection for your motorcycle and yourself from the winter weather with PUIG's new handguards, a very popular accessory among our customers. Manufactured in ABS, a highly resistant material to possible impacts, it will also guarantee additional protection from possible falls, but above all it will protect you against weather inclemency, in addition to improving the experience on your motorcycle since you will keep your hands protected from wind gusts too. Thanks to its design, created specifically for each motorcycle model, the handles will adapt perfectly to the looks of your motorcycle. For this, a PUIG Hi-Tech Parts kit of stickers is provided to personalize the handguards. This piece is easy to assemble and it comes with classic PUIG instructions to adapt the part to your motorcycle easily and quickly.
Stickers kit included
suitable for :
KAWASAKI VERSYS 1000 2015
KAWASAKI VERSYS 650 2015
KAWASAKI VERSYS 650 2016
KAWASAKI VERSYS 1000 2016
KAWASAKI VERSYS 650 2017
KAWASAKI VERSYS 650 2018
KAWASAKI VERSYS 650 2019
KAWASAKI VERSYS 650 2020
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2019
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2020
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2019
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2020
KAWASAKI VERSYS 1000 2017
KAWASAKI VERSYS 1000 2018
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2015
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2016
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2017
KAWASAKI VERSYS 650 GRAND TOURER 2018
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2015
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2016
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2017
KAWASAKI VERSYS 650 TOURER 2018
Hand guards for Kawasaki Versys 650 2010-2014 / Versys 1000 2015- matt black
Hand guards for Kawasaki Versys 650 2010-2014 / Versys 1000 2015- matt black, Puig
Puig Handguards Touring
Protect your hands against wind and debrisdifferent stickers includedeasy mounting
- type: Hand guards Puig for Kawasaki Versys 650 2010-2014 / Versys 1000 2015- matt black
- Manufacturer Part Number: 8951J
- Produkte: Handprotektoren
- Produzent: Puig
Art.No: 8951J
| Item ID | 21495 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8951J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1520 g |
| Net weight | 1020 g |
| Dimensions | 159×366×318 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8951J Handguards fitted for KAWASAKI VERSYS 1000 Mattschwarz
PU 8951J Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping