The New Generation Adjustable is a screen for your bike that comes equipped with a mechanism that attaches it to the bike and allows you to adjust its position for the aerodynamic protection of the rider at any moment while on a ride. This adjustment can be done manually, usually by means of an adjustable knob and without the need for tools. The New Generation Adjustable is specially designed to adapt as much as possible to the bike. It mounts with metal supports, light and resistant, with an anti-corrosion treatment to protect them from friction and inclement weather. The mounting screens have also been specifically designed and in some cases several screen models are offered for further customization. Assembly is simple as the New Generation Adjustable is delivered as a set that is easily installed on the bike thanks to detailed step-by-step instructions that are available via the web in PDF, video and paper. The mounting screens have also been specifically designed to the bike and in some cases several screen models are offered for further customization. Instalation is simple as the Naked New Generation Adjustable is delivered as a set that is easily installed on the bike thanks to detailed step-by-step instructions that are available via the web in PDF, video and paper. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 450 x 355 mm.
suitable for :
DUCATI X DIAVEL 2016
DUCATI X DIAVEL 2017
DUCATI X DIAVEL 2018
DUCATI X DIAVEL S 2018
DUCATI X DIAVEL 2019
DUCATI X DIAVEL S 2019
DUCATI X DIAVEL 2020
DUCATI X DIAVEL S 2020
DUCATI X DIAVEL S 2021
DUCATI X DIAVEL S 2022
DUCATI X DIAVEL DARK 2022
DUCATI X DIAVEL BLACK STAR 2022
DUCATI X DIAVEL DARK 2023
DUCATI X DIAVEL S 2023
DUCATI X DIAVEL BLACK STAR 2021
DUCATI X DIAVEL BLACK STAR 2023
DUCATI X DIAVEL DARK 2021
DUCATI X DIAVEL 2021
DUCATI X DIAVEL 2022
DUCATI X DIAVEL 2023
DUCATI X DIAVEL DARK 2024
DUCATI X DIAVEL S 2024
DUCATI X DIAVEL S 2016
DUCATI X DIAVEL S 2017
Windshield New Generation Touring Ducati XDiavel 2016- toned 30%
Windshield New Generation Touring Ducati XDiavel 2016- toned 30%, Puig
PUIG Cockpit Windshield New Generation
extraordinary visual appearancestunning windbreak while drivingespecially developped for the next generation of bikesadd-on kit enclosed for stressless assemblingassembling by attaching to lamp bracketinstruction sheet enclosedDimensions: 450 x 355mm
- Baujahr von bis: -2016
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: XDiavel
- Hauptkategorie: Cockpitverkleidung
- Hersteller-Marke-Type: Ducati
- Manufacturer Part Number: 8922H
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Cockpitverkleidung
- Produzent: Puig
Art.No: 8922H
| Item ID | 18845 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8922H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2120 g |
| Net weight | 1620 g |
| Dimensions | 124×404×466 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8922H New Generation Adjustable fitted for DUCATI X DIAVEL Getönt
PU 8922H Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping