Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Touring Windshield with Visor
suitable for :
HONDA NC750X 2016
HONDA NC750X 2017
HONDA NC750X 2018
HONDA NC750X 2019
HONDA NC750X 2020
HONDA NC750XD 2016
HONDA NC750XD 2017
HONDA NC750XD 2018
HONDA NC750XD 2019
HONDA NC750XD 2020
| Item ID | 237780 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8911W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1440 g |
| Net weight | 940 g |
| Dimensions | 600×370×85 mm |
PUIG 8911W Touring Windshield with Visor fitted for HONDA NC750X Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping