Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
SUZUKI SV650 2016
SUZUKI SV650 2017
SUZUKI SV650 2018
SUZUKI SV650X 2018
SUZUKI SV650 2019
SUZUKI SV650X 2019
SUZUKI SV650 2020
SUZUKI SV650X 2020
SUZUKI SV650 2021
SUZUKI SV650X 2021
SUZUKI SV650 2022
SUZUKI SV650 2023
SUZUKI SV650 2024
SUZUKI SV650 2025
SUZUKI SV650X 2022
SUZUKI SV650X 2023
SUZUKI SV650X 2024
SUZUKI SV650 2026
Puig 8729N license plate support for Suzuki SV650 2016- Set
Puig 8729N license plate support for Suzuki SV650 2016- Set, Puig
LICENSE PLATE SUPPORT PUIG
Description: black anodized license plate support made of 2mm steel. No adjustments necessary. Adjustable lodge for turn signals. Easy mounting instructions and ABE approved.
Shipment:
E-Mark approved reflector and T-sectionE-Mark approved LED-license plate light, adjustable ladge for turn signals (170-200mm)License plate is not designed to mount OEM turn signals
- Baujahr von bis: -2016
- type: SV650
- Hauptkategorie: Kennzeichenhalterung
- Hersteller-Marke-Type: Suzuki
- Manufacturer Part Number: 8729N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Pfandbetrag: 0
- Produkte: Kennzeichenhalterung
- Produzent: Puig
Art.No: 8729N
| Item ID | 34292 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8729N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1090 g |
| Net weight | 590 g |
| Dimensions | 102×178×52 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8729N License Plate Holders fitted for SUZUKI SV650 Schwarz
PU 8729N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping