If you have a naked-type motorcycle with non-round headlights, the new generation of Puig windshields will be the best complement for your machine. Manufactured in PMMA, it will guarantee the best protection against possible impacts and above all, against the wind and weather conditions that may arise while riding. In addition, it gives your motorcycle a greater aerodynamic capacity. As for the aerodynamic capacity, Puig provides together with the piece, the aerodynamic study of the piece during the creation process. The new generation of Puig windshields adapts perfectly to your motorcycle model and is sometimes available in two types: New Generation Sport or New Generation Touring. The user can not only decide the type of windshield, but also has the chance of choosing from a wide range of colors for the one that best suits the aesthetic line of his motorcycle. The assembly of the new windshield is a very easy task that comes with instructions. It is intuitive and visual, to facilitate the placement of the new fairing. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 470 x 415 mm
suitable for :
KAWASAKI VULCAN S 2015
KAWASAKI VULCAN S 2016
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2017
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2018
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2019
KAWASAKI VULCAN S CAFE 2020
KAWASAKI VULCAN S 2021
KAWASAKI VULCAN S 2022
KAWASAKI VULCAN S 2023
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2017
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2018
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2019
KAWASAKI VULCAN S SPECIAL EDITION 2020
KAWASAKI VULCAN S 2017
KAWASAKI VULCAN S 2018
KAWASAKI VULCAN S 2019
KAWASAKI VULCAN S 2020
KAWASAKI VULCAN S 2024
KAWASAKI VULCAN S 2025
Puig 8164W Windschild New Generation Kawasaki Vulcan S 2015-, Vulcan S Cafe 2017- clear Set
Puig 8164W Windschild New Generation Kawasaki Vulcan S 2015-, Vulcan S Cafe 2017- clear Set, Puig
PUIG Cockpit Windshield New Generation
extraordinary visual appearancestunning windbreak while drivingespecially developped for the next generation of bikesadd-on kit enclosed for stressless assemblingassembling by attaching to lamp bracketinstruction sheet enclosedDimensions 480x420mm
- Baujahr von bis: 2015-, 2017-
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: Vulcan S
- Hersteller-Marke-Type: Kawasaki
- Manufacturer Part Number: 8164W
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produzent: Puig
Art.No: 8164W
| Item ID | 15444 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8164W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2220 g |
| Net weight | 1720 g |
| Dimensions | 170×406×494 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8164W New Generation Touring fitted for KAWASAKI VULCAN S Transparent
PU 8164W Windshield Naked New Generation Touring Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping