Puig's Sport screens are designed under the concepts of aesthetics and functionality in equal parts, for riders looking for an accessory that enhances the look of their bike. These screens match the lines of the bike thanks to the different colors available. In turn, they aerodynamically protect the rider by offering a clear and optimal field of view for relatively short trips or urban riding. Its compact dimensions, slightly smaller than the original screen if any, provide the rider with remarkable protection and a feeling of comfort, as well as a sporty aesthetic without diminishing the rider's field of vision. Designed and manufactured in Barcelona with the most advanced technologies, Puig Sport domes are made of 3 or 4mm thick acrylic material, available in various colors. Its finish has rounded edges to offer maximum safety, complying with German TÜV regulations. All Sport screens come with their aerodynamic study comparing our screen with the original in order to see the results extracted from the virtual wind tunnel and its real performance. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 390 x 290 mm
suitable for :
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
Puig 7645N Racingscreen Yamaha MT-09 TRACER 2015 black screen Set
Puig 7645N Racingscreen Yamaha MT-09 TRACER 2015 black screen Set, Puig
PUIG Cockpit Windshield Racing
Racing screen higher than the original screenWindbreak and aerodynamics improvedeasy mounting, no modifications at fairing necessaryoriginal screws can be usedno edge protection used as a new rounding method applied at manufacturing Hight 395mm (Original screen 455mm approx.)
- Baujahr von bis: -2015
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: MT-09 TRACER
- Hauptkategorie: Touren Scheibe
- Hersteller-Marke-Type: Yamaha
- Manufacturer Part Number: 7645N
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Touren Scheibe
- Produzent: Puig
Art.No: 7645N
| Item ID | 4735 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7645N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 940 g |
| Net weight | 440 g |
| Dimensions | 515×349×30 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7645N Sport Screen fitted for YAMAHA MT-09 TRACER Schwarz
PU 7645N Sport Screen Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping