Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 400 x 320 mm
suitable for :
HONDA CTX700N 2014
HONDA CTX700N 2015
HONDA CTX700N 2016
Puig 7009H Windshield New Generation Honda CTX700N 2014-2016 toned 30% Set
Puig 7009H Windshield New Generation Honda CTX700N 2014-2016 toned 30% Set, Puig
PUIG Cockpit Windshield New Generation
extraordinary visual appearancestunning windbreak while drivingespecially developped for the next generation of bikesadd-on kit enclosed for stressless assemblingassembling by attaching to lamp bracketinstruction sheet enclosed
Dimensions: 300x260mm
- Baujahr von bis: 2014-2016
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: CTX700N
- Hauptkategorie: Windschild New Generation
- Hersteller-Marke-Type: Honda
- Manufacturer Part Number: 7009H
- Marke vom Lieferant: Puig Tec
- Produkte: Windschild New Generation
- Produzent: Puig Tec
Art.No: 7009H
| Item ID | 34954 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7009H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2040 g |
| Net weight | 1540 g |
| Dimensions | 363×355×260 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 7009H New Generation Sport fitted for HONDA CTX700N Getönt
PU 7009H Windshield Naked New Generation Sport Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping