If you have a naked-type motorcycle with non-round headlights, the new generation of Puig windshields will be the best complement for your machine. Manufactured in PMMA, it will guarantee the best protection against possible impacts and above all, against the wind and weather conditions that may arise while riding. In addition, it gives your motorcycle a greater aerodynamic capacity. As for the aerodynamic capacity, Puig provides together with the piece, the aerodynamic study of the piece during the creation process. The new generation of Puig windshields adapts perfectly to your motorcycle model and is sometimes available in two types: New Generation Sport or New Generation Touring. The user can not only decide the type of windshield, but also has the chance of choosing from a wide range of colors for the one that best suits the aesthetic line of his motorcycle. The assembly of the new windshield is a very easy task that comes with instructions. It is intuitive and visual, to facilitate the placement of the new fairing. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 350 x 290 mm
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
Puig 6861W Windshield New Generation Touring compatible for Yamaha MT-09 2013-2016, MT-09 SP 2018- clear Set
PUIG Cockpit Windshield Next Generation
- extraordinary visual appearance
- stunning windbreak while driving
- especially developped for the next generation of bikes
- add-on kit enclosed for stressless assembling
- assembling by attaching to lamp bracket
- instruction sheet enclosed
- Dimensions 350x295mm
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. Yamaha
- Modell MT-09, MT-09 SP
- Baujahr von bis 2013-2016, 2018-
- EG ABE Nummer 6861W
- Marke vom Lieferant Puig
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 7
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 7
- Artikel-Nummer 6861W
| Item ID | 39212 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6861W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1320 g |
| Net weight | 820 g |
| Dimensions | 95×375×320 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6861W New Generation Touring fitted for YAMAHA MT-09 Transparent
PU 6861W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping