Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 365 x 280 mm
suitable for :
HONDA CB500F 2013
HONDA CB500F 2015
HONDA CB500FA 2013
HONDA CB500FA 2014
HONDA CB500FA 2015
HONDA CB500F 2014
Puig 6437F Windshield NAKED NEW GENERATION HONDA CB500F 2013-2015 toned 90% Set
Puig 6437F Windshield NAKED NEW GENERATION HONDA CB500F 2013-2015 toned 90% Set, Puig
PUIG Cockpit Windshield Next Generation
extraordinary visual appearance
stunning windbreak while driving
especially developped for the next generation of bikes
add-on kit enclosed for stressless assembling
assembling by attaching to lamp bracket
instruction sheet enclosed
Dimensions 300x250mm
- Baujahr von bis: -2013
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: CB 500 F
- Hauptkategorie: Naked
- Hersteller-Marke-Type: Honda
- Manufacturer Part Number: 6437F
- Marke vom Lieferant: Puig Screen
- Produkte: Naked
- Produzent: Puig Screen
Art.No: 6437F
| Item ID | 18764 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6437F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1600 g |
| Net weight | 1100 g |
| Dimensions | 372×325×160 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6437F New Generation Sport fitted for HONDA CB500F Stark getönt
PU 6437F Windshield Naked New Generation Sport Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping