Protect yourself from any impact or object you may encounter on the road with the Touring PUIG Screen. Manufactured in high impact acrylic of 3 or 4 mm (depending on the model), it increases the safety and protection of the driver, its highest height being the differential point with the rest of the screens. The screens has a rounded contour in 2mm, complying with the regulations of the German TÜV. Our screens are delivered with assembly and aerodynamic study instructions, according to models. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 430 x 320 mm
suitable for :
HONDA NC750S 2016
HONDA NC750S 2017
HONDA NC750S 2018
HONDA NC750S 2019
HONDA NC750S 2020
HONDA NC750SD 2016
HONDA NC750SD 2017
HONDA NC750SD 2018
HONDA NC750SD 2019
HONDA NC750SD 2020
HONDA NC750S 2015
HONDA NC750S 2014
HONDA NC700S 2013
HONDA NC700S 2012
HONDA NC750SD 2015
HONDA NC750SD 2014
Puig 6361H Tourenscreen Honda NC 700S 12-13, NC 750S 14- light tinted 30% screen Set
Puig 6361H Tourenscreen Honda NC 700S 12-13, NC 750S 14- light tinted 30% screen Set, Puig
Tourenscreen Puig Honda NC 700S 12-13, NC 750S 14- light tinted 30% screen
- Baujahr von bis: 12-13, 14-
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: NC700S,750S
- Hauptkategorie: Touren Scheibe
- Hersteller-Marke-Type: Honda
- Manufacturer Part Number: 6361H
- Marke vom Lieferant: Puig Screen
- Pfandbetrag: 0
- Produkte: Touren Scheibe
- Produzent: Puig Screen
Art.No: 6361H
| Item ID | 29923 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6361H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Net weight | 500 g |
| Dimensions | 535×470×130 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6361H Touring Plus Screen fitted for HONDA NC750S Getönt
PU 6361H Touring Plus Screen Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping