Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 645 x 445 mm
suitable for :
HONDA INTEGRA 750 2016
HONDA INTEGRA 750 2017
HONDA INTEGRA 750 2018
HONDA INTEGRA 750 2019
HONDA INTEGRA 750 2020
HONDA INTEGRA 700 2013
HONDA INTEGRA 700 2012
HONDA INTEGRA 750 2015
HONDA INTEGRA 750 2014
Puig 6035W Windshield V-TECHLINE TOURING Honda Integra 2012-2013, Integra 750 2014- clear Set
Puig 6035W Windshield V-TECHLINE TOURING Honda Integra 2012-2013, Integra 750 2014- clear Set, Puig
Windscreen Puig V-TechLine Touring
• Windshield for better wind protection
• Higher than the original screen for a new look of the machine
• Designed in the virtual wind tunnel for low turbulences
• Easy replacement for the original windshield, no modification of the fairing needed
• Dimensions: 640x450mm
- Baujahr von bis: 2012-2013,2014-
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: INTEGRA
- Hauptkategorie: Maxiscooter Scheibe
- Hersteller-Marke-Type: Honda
- Manufacturer Part Number: 6035W
- Marke vom Lieferant: Puig
- Produkte: Maxiscooter Scheibe
- Produzent: Puig
Art.No: 6035W
| Item ID | 32860 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6035W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1800 g |
| Net weight | 1300 g |
| Dimensions | 655×693×100 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6035W Windshield V-Tech Line Touring fitted for HONDA INTEGRA 750 Transparent
PU 6035W Windshield V-Tech Line Touring Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping