The screen that champions use. The line of screens R-Racer is the product of Puig’s long experience in competition, working with the best teams from MotoGP: Repsol Honda Team and also WorldSBK: Kawasaki Racing Team, to develop the best screens for your sports motorcycle. The R-Racer screens are designed for you to have a perfect vision through and to be more aerodinamically efficient than the stock screens, they are tested in a virtual wind tunnel to improve the aerodynamic coeficient (Cx) and thanks to their taller height, it deflects the wind that otherwise would hit the rider’s helmet and shoulders. Designed and manufactured in Barcelona, with the most advanced technologies, with high impact acrylic of 3mm, we come up with a very strong piece, light, durable and with a rounded edge of 2mm (accomplishing thesafety control from the German TÜV). The artificial vision system utilized during the quality control process guarantees that the screens will get to the client in perfect shape. Instalation of the screen doesn’t require aditional parts like trims and every screen comes with an in depth aerodynamic study that indicates the improvement in performance as well as the protection to the rider. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 400 x 250 mm
suitable for :
DUCATI 1199 PANIGALE 2012
DUCATI 1199 PANIGALE 2013
DUCATI PANIGALE 1199 S TRICOLORE 2012
DUCATI PANIGALE 1199 S TRICOLORE 2013
DUCATI PANIGALE 1199 S TRICOLORE 2014
DUCATI 899 PANIGALE 2015
DUCATI 1199 PANIGALE 2014
DUCATI 1199 SUPERLEGGERA 2014
DUCATI 899 PANIGALE 2014
DUCATI 1199 PANIGALE R 2015
DUCATI 1199 PANIGALE R 2016
DUCATI 1199 PANIGALE R 2017
DUCATI 1199 PANIGALE S 2013
DUCATI 1199 PANIGALE S 2012
DUCATI 1199 PANIGALE S 2014
DUCATI PANIGALE 1199 R 2015
DUCATI PANIGALE 1199 R 2014
Puig 5990F Double bubble screen Ducati 899 Panigale 2014-2015, 1199 Panigale 2012-2014, 1199 Superleggera 2014, 1299 Superleggera 2017- black tinted 90% screen Set
Puig 5990F Double bubble screen Ducati 899 Panigale 2014-2015, 1199 Panigale 2012-2014, 1199 Superleggera 2014, 1299 Superleggera 2017- black tinted 90% screen Set, Puig
Double bubble screen Puig Ducati 899 Panigale 2014-2015, 1199 Panigale
2012-2014, 1199 Superleggera 2014, 1299 Superleggera 2017- black tinted
90% screen
- Baujahr von bis: 2014-2015,2012-2014,2014, 2017-
- dimension: xxx-xxx-xxx
- type: 1199 PANIGALE,899 Panigale,1199 Superleggera
- Hauptkategorie: Racing Scheibe
- Hersteller-Marke-Type: Ducati
- Manufacturer Part Number: 5990F
- Marke vom Lieferant: Puig Screen
- Produkte: Racing Scheibe
- Produzent: Puig Screen
Art.No: 5990F
| Item ID | 2350 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5990F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Net weight | 400 g |
| Dimensions | 440×460×155 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5990F R-Racer Screen fitted for DUCATI 1199 PANIGALE Stark getönt
PU 5990F R-Racer Screen Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping