Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 690 x 555mm
suitable for :
BMW C400X 2022
BMW C400X 2023
BMW C400X 2024
BMW C400X 2025
BMW C400X 2019
BMW C400X 2020
BMW C400X 2021
BMW C400X 2026
| Item ID | 240923 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22410W |
| Manufacturer | Motoplastic |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2080 g |
| Net weight | 1580 g |
| Dimensions | 715×720×80 mm |
PUIG 22410W Windshield V-Tech Line Touring fitted for BMW C400X
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping