Puig's tank grips stand out for their great transparency, respecting the image, graphics, or background colors where they are applied. Made of polyurethane, these tank grips are used by both the Honda HRC team in MotoGP and the Monster Energy Honda Team in the Dakar, ensuring their quality and resistance in extreme conditions. This product is extremely thin and ultra-fine, with only the "dimples" (small protrusions) visible, which serve the function of providing better grip, while the rest of the substrate is almost imperceptible. Additionally, the material is UV resistant, does not turn yellow over time, and is scratch-resistant. The application and replacement of these tank grips are very simple, facilitating their use and change.
Pro tank protector
suitable for :
TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS 2021
TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS 2022
TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS 2023
TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS 2024
TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS 2025
| Item ID | 239935 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22283W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 225×300×3 mm |
PUIG 22283W Pro tank protector fitted for TRIUMPH SPEED TRIPLE 1200 RS Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping