Enhance the sporty image and improve ergonomics with Puig clutch and brake levers. With a modern and sporty design, the Puig clutch and brake levers are the ideal complement to personalize the image of your motorcycle. Machined from an aluminum block, they are light as well as resistant, they have a black anodized finish to give them a perfect finish and easy to combine with most motorcycles on the market. They also have an adjustable lever, which allows it to be quickly and easily adjusted to the position preferred by each rider according to their needs and riding style. Both the base of the clutch lever and the brake lever incorporate a rubber coating with non-slip grooves to improve grip and feel when using them.
ADJUSTABLE BRAKE FOOT PEDAL
suitable for :
YAMAHA MT-09 SP 2024
YAMAHA MT-09 2025
YAMAHA MT-09 SP 2025
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2024
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-09 2024
YAMAHA XSR900 GP 2025
YAMAHA XSR900 2024
YAMAHA XSR900 2025
YAMAHA XSR900 GP 2024
YAMAHA MT-09 2026
YAMAHA MT-09 SP 2026
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2026
YAMAHA XSR900 2026
YAMAHA XSR900 GP 2026
| Item ID | 239769 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22215P |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 820 g |
| Net weight | 320 g |
| Dimensions | 80×161×237 mm |
PUIG 22215P Adjustable Brake Foot Pedal fitted for YAMAHA MT-09 SP Silber
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping