Puig's new line of High Road windscreens has been designed to increase the aerodynamic protection of Cruiser or Custom style motorcycles that have an original semi-fairing. Their elegant lines make them fit perfectly with the aesthetics of this type of motorcycle. Two versions are available, Sport and Touring, with a height of 223 mm and 323 mm respectively, so that each rider can choose the High Road screen that best suits their needs. Some motorcycle models only have one version. Thanks to their studied design developed with wind tunnel technology, they have an inclination that is closer to the rider, diverting the frontal air current that would impact directly against the rider, eliminating annoying turbulence and vibrations in the helmet and notably increasing the driving comfort and reducing fatigue. In the case of the Sport version, 30% less aerodynamic pressure is achieved, while in the Touring version it would increase to 47% less. Puig's High Road screens are manufactured in Barcelona with the most advanced technology. They are made with high-quality CN acrylic material that is four mm thick, a material that offers great resistance to impacts and excellent transparency. Its rounded contour increases safety and complies with the most demanding approval regulations such as the German TÜV regulations. Its installation is very simple, it can be done quickly without the need for mechanical knowledge by following the assembly instructions. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Sport Screen for original semifairing Harley Davidson
suitable for :
HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX 2024
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE FLTRXSE 2023
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE FLTRXSE 2024
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE FLTRXSE 2025
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE ST FLTRXSTSE 2024
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE ST FLTRXSTSE 2025
HARLEY DAVIDSON CVO ROAD GLIDE ST FLTRXSTSE 2026
HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX 2026
| Item ID | 239584 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22107F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1200 g |
| Net weight | 700 g |
| Dimensions | 550×625×254 mm |
PUIG 22107F High-Road Sport fitted for HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping