The New Generation Adjustable is a screen for your bike that comes equipped with a mechanism that attaches it to the bike and allows you to adjust its position for the aerodynamic protection of the rider at any moment while on a ride. This adjustment can be done manually, usually by means of an adjustable knob and without the need for tools. The New Generation Adjustable is specially designed to adapt as much as possible to the bike. It mounts with metal supports, light and resistant, with an anti-corrosion treatment to protect them from friction and inclement weather. The mounting screens have also been specifically designed and in some cases several screen models are offered for further customization. Assembly is simple as the New Generation Adjustable is delivered as a set that is easily installed on the bike thanks to detailed step-by-step instructions that are available via the web in PDF, video and paper. The mounting screens have also been specifically designed to the bike and in some cases several screen models are offered for further customization. Instalation is simple as the Naked New Generation Adjustable is delivered as a set that is easily installed on the bike thanks to detailed step-by-step instructions that are available via the web in PDF, video and paper. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 375 X 270 mm
suitable for :
DUCATI DIAVEL V4 2024
DUCATI DIAVEL V4 2025
DUCATI DIAVEL V4 2026
| Item ID | 237692 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21713H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1760 g |
| Net weight | 1260 g |
| Dimensions | 93×370×323 mm |
PUIG 21713H New Generation Adjustable fitted for DUCATI DIAVEL V4 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping