Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
HONDA XL750 TRANSALP 2023
HONDA XL750 TRANSALP 2024
HONDA XL750 TRANSALP 2025
HONDA XL750 TRANSALP 2026
HONDA XL750 TRANSALP ECLUTCH 2026
| Item ID | 237625 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21670N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 26×129×174 mm |
PUIG 21670N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for HONDA XL750 TRANSALP Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping