Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself. The Puig Track protective covers are included in the FIM ELIGIBLE PARTS FOR COMPETITION LIST 2026, having surpassed the highest safety criteria required in the top competitions, where these items can make the difference between finishing a race or having to abandon due to the damages caused. The covers incorporate indicators so that when motorcycles experience a fall and slide across the track, scraping the covers, the marshals can see at what moment their replacement is mandatory.
The kit includes 3 covers
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2015
YAMAHA YZF-R1 2016
YAMAHA YZF-R1 2017
YAMAHA YZF-R1 2018
YAMAHA YZF-R1M 2018
YAMAHA YZF-R1M 2017
YAMAHA YZF-R1 2019
YAMAHA YZF-R1M 2019
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1M 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1M 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1M 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1M 2023
YAMAHA YZF-R1M 2016
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2024
YAMAHA YZF-R1 RACE 2024
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
| Item ID | 233860 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21518N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1300 g |
| Net weight | 800 g |
| Dimensions | 183×262×181 mm |
PUIG 21518N Engine Covers Track for Championship fitted for YAMAHA YZF-R1 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping