Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R19
suitable for :
HONDA XL750 TRANSALP 2023
HONDA XL750 TRANSALP 2024
HONDA XL750 TRANSALP 2025
HONDA XL750 TRANSALP 2026
HONDA XL750 TRANSALP ECLUTCH 2026
HONDA CB750 HORNET 2023
HONDA CB750 HORNET 2024
HONDA CB750 HORNET 2025
HONDA CB750 HORNET 2026
HONDA CB750 HORNET ECLUTCH 2026
| Item ID | 233836 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21494N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1800 g |
| Net weight | 1300 g |
| Dimensions | 100×185×350 mm |
PUIG 21494N R19 Frame Sliders fitted for HONDA XL750 TRANSALP Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping