Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
More information shortly
suitable for :
HUSQVARNA NORDEN 901 2022
HUSQVARNA NORDEN 901 2023
HUSQVARNA NORDEN 901 EXPEDITION 2023
HUSQVARNA NORDEN 901 2024
HUSQVARNA NORDEN 901 EXPEDITION 2024
HUSQVARNA NORDEN 901 EXPEDITION 2025
HUSQVARNA NORDEN 901 2025
HUSQVARNA NORDEN 901 2026
HUSQVARNA NORDEN 901 EXPEDITION 2026
| Item ID | 233821 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21483H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1700 g |
| Net weight | 1200 g |
| Dimensions | 545×545×165 mm |
PUIG 21483H Touring Windshield with Visor fitted for HUSQVARNA NORDEN 901 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping