Always have the motorcycle and all the equipment covered with the Puig folding tent. With the new folding tent from Puig you will always have the motorcycle and all the equipment protected from the sun, rain or wind, ideal for having your own space on the outside of the racetracks or in any motorcycling event. Made with resistant and waterproof material, it is designed to be easily assembled and disassembled in four seconds, you just have to pull the four legs in the opposite direction and you already have the structure assembled, to which you have to add the walls by means of Velcro. The legs and beams are made of high-quality steel, the roof and walls are made of waterproof PU-coated polyester. With measurements of 3x3m, the height of the ceiling is adjustable between 212-320 cm, it has enough space to store two motorcycles, chairs, a small table, tires, motorcycle equipment... Once folded it is very compact, 30 x 35 x 165 cm, and with a weight of 25 kg it can be transported comfortably thanks to its practical bag with handles.
Carpa Poliester Exterior 3x3m Ajustable 212x320cm
suitable for :
UNIVERSAL UNIVERSAL UNIVERSAL
| Item ID | 233729 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21447N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 27120 g |
| Net weight | 26620 g |
| Dimensions | 280×16×265 mm |
PUIG 21447N Puig Hi-Tech Parts Tent fitted for UNIVERSAL UNIVERSAL Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping