The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ADJUSTABLE adapter kit for rider
suitable for :
YAMAHA MT-10 2016
YAMAHA MT-10 2017
YAMAHA MT-10 SP 2017
YAMAHA MT-10 SP 2018
YAMAHA MT-10 2018
YAMAHA MT-10 2019
YAMAHA MT-10 SP 2019
YAMAHA MT-10 2020
YAMAHA MT-10 SP 2020
YAMAHA MT-10 2021
YAMAHA MT-10 SP 2021
YAMAHA MT-10 2022
YAMAHA MT-10 SP 2022
YAMAHA MT-10 SP 2023
YAMAHA MT-10 2023
YAMAHA MT-10 2024
YAMAHA MT-10 SP 2024
YAMAHA MT-10 2025
YAMAHA MT-10 SP 2025
YAMAHA MT-10 2026
YAMAHA MT-10 SP 2026
| Item ID | 233663 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21415N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1380 g |
| Net weight | 880 g |
| Dimensions | 103×224×233 mm |
PUIG 21415N Vintage Footpegs fitted for YAMAHA MT-10 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping