Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 825 X 655 MM
suitable for :
PIAGGIO MP3 400 SPORT 2022
PIAGGIO MP3 400 2022
PIAGGIO MP3 530 EXCLUSIVE 2022
PIAGGIO MP3 400 2023
PIAGGIO MP3 400 SPORT 2023
PIAGGIO MP3 530 EXCLUSIVE 2023
PIAGGIO MP3 400 SPORT 2024
PIAGGIO MP3 400 2024
PIAGGIO MP3 530 EXCLUSIVE 2024
PIAGGIO MP3 400 2025
PIAGGIO MP3 400 SPORT 2025
PIAGGIO MP3 530 EXCLUSIVE 2025
PIAGGIO MP3 400 SPORT 2026
PIAGGIO MP3 530 EXCLUSIVE 2026
| Item ID | 233284 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21374F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 3980 g |
| Net weight | 3480 g |
| Dimensions | 215×680×870 mm |
PUIG 21374F Windshield V-Tech Line Touring fitted for PIAGGIO MP3 400 SPORT Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping