Equip your bike with a personal touch with the Wave headlight for Puig round headlamp. Manufactured in polycarbonate and following the Puig Street Screens aesthetic line, you will achieve an aerodynamic improvement and additional protection for your motorcycle. The Wave fairing is a universal part suitable for most motorcycles with a round headlight on the market. In case of not being adaptable to your motorcycle, Puig provides a special assembly kit for some models. This fairing has two attachment points to ensure the perfect fit to the vehicle and is served along with very visual assembly instructions to be able to enjoy the new fairing in a few minutes. The Wave warhead is a product certified by the German TÜV and has ABE approval 38188. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Optimum headlight adjustment for headlights of about 200 mm.
suitable for :
KAWASAKI Z900RS 2019
KAWASAKI Z900RS 2020
KAWASAKI Z900RS 2021
KAWASAKI Z900RS 2022
KAWASAKI Z900RS 2023
KAWASAKI Z900RS 2024
KAWASAKI Z900RS 2025
KAWASAKI Z900RS 2018
KAWASAKI Z900RS SE 2023
KAWASAKI Z900RS SE 2022
KAWASAKI Z900RS SE 2024
KAWASAKI Z900RS SE 2025
KAWASAKI Z900RS 2026
KAWASAKI Z900RS SE 2026
| Item ID | 232736 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21350A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1180 g |
| Net weight | 680 g |
| Dimensions | 530×360×130 mm |
PUIG 21350A Wave fitted for KAWASAKI Z900RS Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping