The new Lumen Z headlights will give your motorcycle that vintage look you are looking for, while substantially improving the visibility of the rest of the elements of the route. Ideal design for the new models of the Café racer market or the Naked segment with classic style. The size of the headlights is 176mm high x 99mm wide, its framework being made of PC material, with a black finish, and aluminum for the outer sphere. The materials are resistant to inclement weather, impacts and splashes. The new Led Lumen Z headlight works at a voltage of 12V and the user must take into account the previous lighting technology that his motorcycle mounts so that the new headlights are perfectly adapted to the electrical system of the motorcycle. About its assembly process, Puig provides a set of screws and washers, as well as a complete and easy instruction booklet, which will facilitate its adherence to the vehicle.
HOMOLOGATED
suitable for :
UNIVERSAL UNIVERSAL UNIVERSAL
KAWASAKI ELIMINATOR 500 2024
KAWASAKI ELIMINATOR 500 2025
KAWASAKI ELIMINATOR 500 SE 2024
KAWASAKI ELIMINATOR 500 SE 2025
KAWASAKI ELIMINATOR 500 2026
| Item ID | 232718 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21346N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2640 g |
| Net weight | 2140 g |
| Dimensions | 228×230×182 mm |
PUIG 21346N Led Lumen Z Headlight fitted for UNIVERSAL UNIVERSAL Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping