Puig's Sport screens are designed under the concepts of aesthetics and functionality in equal parts, for riders looking for an accessory that enhances the look of their bike. These screens match the lines of the bike thanks to the different colors available. In turn, they aerodynamically protect the rider by offering a clear and optimal field of view for relatively short trips or urban riding. Its compact dimensions, slightly smaller than the original screen if any, provide the rider with remarkable protection and a feeling of comfort, as well as a sporty aesthetic without diminishing the rider's field of vision. Designed and manufactured in Barcelona with the most advanced technologies, Puig Sport domes are made of 3 or 4mm thick acrylic material, available in various colors. Its finish has rounded edges to offer maximum safety, complying with German TÜV regulations. All Sport screens come with their aerodynamic study comparing our screen with the original in order to see the results extracted from the virtual wind tunnel and its real performance. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 440 X 290 MM
suitable for :
HONDA ADV 350 2022
HONDA ADV 350 2023
HONDA ADV 350 2024
HONDA ADV 350 2025
HONDA ADV 350 2026
HONDA HONDA ADV 350 SE 2026
| Item ID | 232584 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21273H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1140 g |
| Net weight | 640 g |
| Dimensions | 610×453×55 mm |
PUIG 21273H Sport Screen fitted for HONDA ADV 350 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping