The protection against the wind is a fundamental part of your bike and PUIG knows how important it is to help achieve the best aerodynamic coefficient of our screens. For this reason we have developed these deflectors compatible with PUIG screens and OEM designed to fit perfectly with its design and assembly, without fitting problems or unwanted gaps. The deflectors include the assembly instructions for a correct fitting with our screens, as well as a study on the aerodynamic benefits of joining both accessories of the PUIG brand. They are larger front deflectors than the original ones. Find availability for the different motorcycle models in our website. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
COMPATIBILITIES
suitable for :
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2025
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2025
YAMAHA TENERE 700 2019
YAMAHA TENERE 700 2020
YAMAHA TENERE 700 2021
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2021
YAMAHA TENERE 700 2022
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2022
YAMAHA TENERE 700 2023
YAMAHA TENERE 700 2024
| Item ID | 232564 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21263W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1080 g |
| Net weight | 580 g |
| Dimensions | 95×372×325 mm |
PUIG 21263W Extended Front Deflectors fitted for YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping