Give your motorcycle that off-road touch that you are looking for with the off-road footpegs from Puig. Designed specifically for each motorcycle model, this piece has maximum structural strength and minimum weight with a perfect design. Made of high-performance Ergal 7075 aluminum, they will be strong and resistant. In addition, its anodized finish is available in different colors. To guarantee maximum grip, the off-road footpegs incorporate stainless steel dropouts that can be replaced in case of wear. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
PAIR OF FOOTRESTS
suitable for :
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2010
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2011
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2012
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2013
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2014
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2015
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2016
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2017
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2018
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2019
YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE 2020
YAMAHA XT1200ZE SUPER TENERE 2020
YAMAHA XT1200ZE SUPER TENERE 2019
| Item ID | 232480 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21204A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 880 g |
| Net weight | 380 g |
| Dimensions | 62×170×223 mm |
PUIG 21204A Footpegs Off-Road fitted for YAMAHA XT1200Z SUPER TENERE Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping