Puig engine guards for moto gives a comprehensive protection of the motorcycle engine area. Puig has developed a wide range steel tube protections, which are manufactured using high quality machining and precision welds for a precise mounting process. Puig's engine guards are the perfect complement to adventure bikes, in which the absence of fairing makes them specially vulnerable to hits in the event of an accident. With this accessory, the bike gains in safety and rigidity, as well as receiving an aesthetic complement that reinforces its image and gives a greater sense of robustness. They are available in black and gray depending the model.
25MM Ø
suitable for :
YAMAHA TENERE 700 2019
YAMAHA TENERE 700 2020
YAMAHA TENERE 700 2021
YAMAHA TENERE 700 2022
YAMAHA TENERE 700 2023
YAMAHA TENERE 700 2024
| Item ID | 232462 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21192N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 4720 g |
| Net weight | 4220 g |
| Dimensions | 165×356×413 mm |
PUIG 21192N Engine guards fitted for YAMAHA TENERE 700 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping