The Batwing SML windshield is made up of a black plastic shell of different sizes, designed to enhance the Custom design of your motorcycle. The clear screen in PMMA material can be placed in two different heights and must be installed by the buyer with the included hardware kit. It is available for the most popular custom models: Harley Davidson, Honda, Indian, BMW, Kawasaki, Suzuki and Yamaha. Puig does not forget the rest of the models, offering a universal Batwing SML windshield with a complete mounting kit included to adapt it to your Custom bike. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the documents section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Batwing SML Sport
suitable for :
YAMAHA XV950 2014
YAMAHA XV950R 2014
YAMAHA XV950 2015
YAMAHA XV950R 2015
YAMAHA XV950 2016
YAMAHA XV950R 2016
YAMAHA XV950 2017
YAMAHA XV950R 2017
YAMAHA XV950 2018
YAMAHA XV950R 2018
YAMAHA XV950 2019
YAMAHA XV950R 2019
YAMAHA XV950R 2020
| Item ID | 220412 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21077W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2020 g |
| Net weight | 1520 g |
| Dimensions | 170×408×490 mm |
PUIG 21077W Sport Batwing SML fitted for YAMAHA XV950 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping