The Batwing SML windshield is made up of a black plastic shell of different sizes, designed to enhance the Custom design of your motorcycle. The clear screen in PMMA material can be placed in two different heights and must be installed by the buyer with the included hardware kit. It is available for the most popular custom models: Harley Davidson, Honda, Indian, BMW, Kawasaki, Suzuki and Yamaha. Puig does not forget the rest of the models, offering a universal Batwing SML windshield with a complete mounting kit included to adapt it to your Custom bike. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the documents section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Batwing SML Touring
suitable for :
KAWASAKI VULCAN S 2015
KAWASAKI VULCAN S 2016
KAWASAKI VULCAN S 2021
KAWASAKI VULCAN S 2022
KAWASAKI VULCAN S 2023
KAWASAKI VULCAN S 2017
KAWASAKI VULCAN S 2018
KAWASAKI VULCAN S 2019
KAWASAKI VULCAN S 2020
KAWASAKI VULCAN S 2024
KAWASAKI VULCAN S 2025
| Item ID | 220410 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21076W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2000 g |
| Net weight | 1500 g |
| Dimensions | 185×463×365 mm |
PUIG 21076W Touring Batwing SML fitted for KAWASAKI VULCAN S Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping