The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
ADJUSTABLE adapter kit for passenger
suitable for :
YAMAHA XSR700 2021
YAMAHA MT-09 SP 2021
YAMAHA MT-09 SP 2022
YAMAHA XSR700 2022
YAMAHA TRACER 9 2021
YAMAHA TRACER 9 2022
YAMAHA TRACER 9 GT 2021
YAMAHA TRACER 9 GT 2022
YAMAHA MT-09 SP 2023
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2023
YAMAHA TRACER 9 2023
YAMAHA TRACER 9 GT 2023
YAMAHA XSR700 2023
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2023
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2024
YAMAHA TRACER 9 2024
YAMAHA TRACER 9 GT 2024
YAMAHA XSR700 2024
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2024
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2024
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2023
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2024
YAMAHA MT-09 SP 2024
YAMAHA XSR700 2025
YAMAHA MT-09 2025
YAMAHA MT-09 SP 2025
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2024
YAMAHA TRACER 9 2025
YAMAHA TRACER 9 GT 2025
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2025
YAMAHA TRACER 9 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-07 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2025
YAMAHA MT-09 2024
YAMAHA TENERE 700 EXTREME EDITION 2025
YAMAHA TENERE 700 WORLD RAID 2025
YAMAHA TENERE 700 EXPLORE EDITION 2025
YAMAHA YZF-R9 2025
YAMAHA MT-07 2025
YAMAHA TRACER 7 2025
YAMAHA MT-07 2026
YAMAHA MT-07 Y-AMT 2026
YAMAHA MT-09 2026
YAMAHA MT-09 SP 2026
YAMAHA MT-09 Y-AMT 2026
YAMAHA TENERE 700 WORLD RAID 2026
YAMAHA TRACER 7 2026
YAMAHA TRACER 9 2026
YAMAHA TRACER 9 GT 2026
YAMAHA TRACER 9 GT PLUS 2026
YAMAHA TRACER 9 Y-AMT 2026
YAMAHA XSR700 2026
YAMAHA YZF-R9 2026
YAMAHA TRACER 7 GT 2025
YAMAHA TRACER 7 GT 2026
YAMAHA MT-09 2023
YAMAHA MT-09 2022
YAMAHA MT-09 2021
YAMAHA TENERE 700 2023
YAMAHA TENERE 700 2024
YAMAHA TENERE 700 2025
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2025
YAMAHA TENERE 700 2026
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2026
| Item ID | 219991 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20839N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
PUIG 20839N Vintage Footpegs fitted for YAMAHA XSR700 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping