Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
MEASUREMENTS (HEIGHT X WIDTH):
suitable for :
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 2025
DUCATI MULTISTRADA V4S 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2021
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2025
DUCATI MULTISTRADA V4S 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2026
DUCATI MULTISTRADA V4S 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2026
| Item ID | 219811 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20733H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2940 g |
| Net weight | 2440 g |
| Dimensions | 136×550×644 mm |
PUIG 20733H Touring Windshield with Visor fitted for DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping