The Vintage 2.0 frame slider is a reinterpretation of the first crash pads, with cylindrical and robust shapes. Its double section and central grooves give it a slimmer look without losing muscle. The optional incorporation of the rubber rings has a double function: they protect the rider from possible blows and allow the frame slider to be personalized with its range of colors. At a dimensional level, it has the same length as the long R12 / R19 protector (85mm), so it can be exchanged in all the references where these frame sliders are mounted. Like all Puig frame sliders, it is made of Polyamide in order to guarantee great resistance to impact and good friction capacity.
Vintage 2.0 Frame Sliders
suitable for :
TRIUMPH TRIDENT 660 2021
TRIUMPH TRIDENT 660 2022
TRIUMPH TRIDENT 660 2023
TRIUMPH TRIDENT 660 2024
TRIUMPH TRIDENT 660 2025
TRIUMPH TIGER SPORT 660 2022
TRIUMPH TIGER SPORT 660 2023
TRIUMPH TIGER SPORT 660 2024
TRIUMPH TIGER SPORT 660 2025
TRIUMPH TRIDENT 800 2026
| Item ID | 219609 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20631N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1420 g |
| Net weight | 920 g |
| Dimensions | 320×570×120 mm |
PUIG 20631N Vintage 2.0 Frame Sliders fitted for TRIUMPH TRIDENT 660 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping