Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1M 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1M 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1M 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1M 2023
YAMAHA YZF-R1M 2024
YAMAHA YZF-R1 RACE 2024
| Item ID | 219555 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20604W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 920 g |
| Net weight | 420 g |
| Dimensions | 205×365×13 mm |
PUIG 20604W Side tank protector fitted for YAMAHA YZF-R1 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping