Improve the sporty image of your motorcycle with the V-Tech Line Sport Puig screen. The screen belongs to the V-Tech Line design and has been developed in the wind tunnel to ensure its aerodynamic improvement, as well as its stability. In addition to its aerodynamic resistance, its angular shape in the central and lateral portions allows the redirecting and channelling of the wind and therefore minimizing turbulence. For some particular motorcycle models, an aerodynamic test is developed to improve this new screen for your motorcycle. ? In case that you prefer an option that guarantees more protection against the wind, Puig also has the V-Tech Touring windshield. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 430 x 330 mm
suitable for :
HONDA FORZA 750 2021
HONDA FORZA 750 2022
HONDA FORZA 750 2023
HONDA FORZA 750 2024
| Item ID | 219516 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20578H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1100 g |
| Net weight | 600 g |
| Dimensions | 565×435×90 mm |
PUIG 20578H Windshield V-Tech Line Sport fitted for HONDA FORZA 750 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping