Simple and elegant, it will be the perfect option to give your motorcycle a vintage look thanks to the design’s minimalist lines. Its two finishes, black or aluminium, will fit perfectly with your motorcycle’s look by enhancing its retro style. This is a sturdy and quality piece, as it is machined from a block of aluminum and subsequently anodized. It is adjustable, both in tilt and height, and easily fits onto the handlebar end of the motorcycle in a vertical position. Regarding installation, the Tracker mirror may require adapters for certain models to attach it to your vehicle. The Rearview Tracker is a non-homolagated product and its sizes are 58 mm in diameter, 92 mm in height and 72 mm in width (from the base) and in reference to the glass, the rearview mirror uses an antiglare glass to improve visibility during riding and it’s available for handlebars with internal diameter 13/18 mm.
ADAPTER LEFT AND RIGHT SIDE
suitable for :
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2020
HUSQVARNA VITPILEN 401 2020
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2021
HUSQVARNA VITPILEN 401 2021
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2022
HUSQVARNA VITPILEN 401 2022
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2023
HUSQVARNA VITPILEN 401 2023
| Item ID | 219514 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20577N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1840 g |
| Net weight | 1340 g |
| Dimensions | 95×185×323 mm |
PUIG 20577N Rearview mirror Tracker fitted for HUSQVARNA SVARTPILEN 401 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping