Give your bike extra protection with the V-Tech Line Touring Windshield from Puig. Manufactured in 4mm high impact acrylic, it has been carefully designed, developed and tested in the wind tunnel to achieve maximum efficiency and strength in the face of inclement weather and gusty wind, guaranteeing a high degree of aerodynamic resistance. Its main feature is the angled shape in its central and lateral section that facilitates air channelling, redirecting it to the lateral areas and minimizing turbulence. It is easy to assamble and you can have the V-Tech line Touring Windshield in a few minutes. To facilitate the work, Puig offers an instruction booklet with it. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 745 x 710 mm
suitable for :
HONDA FORZA 750 2021
HONDA FORZA 750 2022
HONDA FORZA 750 2023
HONDA FORZA 750 2024
| Item ID | 219509 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20574H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2280 g |
| Net weight | 1780 g |
| Dimensions | 755×775×384 mm |
PUIG 20574H Windshield V-Tech Line Touring fitted for HONDA FORZA 750 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping