Give your Piaggio Vespa GTS all the aerodynamic protection you are looking for with the new GTS Sport Windscreen from Puig. Designed in Barcelona, ??using the most innovative technology, and made of high-end CN acrylic material, the new Puig GTS Sport Windscreen will become your best ally against inclement weather and gusty winds, as well as being strong and resistant to possible impact or splashes during the route. The aesthetic line of your motorcycle will not be affected, on the contrary, it will enhance one of the most emblematic models in the world of motorcycles, giving it a more sport character and it is available in light smoked and dark smoked finish. The assembly of the new GTS Sport windshield is a very simple task, achievable in 20 minutes, and without the need for specific mechanical knowledge. Fixed to the support of the rear mirrors. The piece meets the most demanding safety regulations on the market and has the German TÜV certificate. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 230 x 400 mm
suitable for :
VESPA GTS 125 2008
VESPA GTS 300 2008
VESPA GTS 300 2009
VESPA GTS 300 2010
VESPA GTS 300 2011
VESPA GTS 300 2012
VESPA GTS 300 2013
VESPA GTS 300 2014
VESPA GTS 300 2015
VESPA GTS 300 2016
VESPA GTS 300 2017
VESPA GTS 300 2018
VESPA GTS 300 2019
VESPA GTS 300 2020
VESPA GTS 125 2009
VESPA GTS 125 2010
VESPA GTS 125 2012
VESPA GTS 125 2013
VESPA GTS 125 2014
VESPA GTS 125 2015
VESPA GTS 125 2016
VESPA GTS 125 2017
VESPA GTS 125 2018
VESPA GTS 125 2019
VESPA GTS 125 2020
VESPA GTS 125 2007
VESPA GTS 125 2021
VESPA GTS 300 2021
VESPA GTS 125 2022
VESPA GTS 300 2022
VESPA GTS 300 SUPER 2019
VESPA GTS 300 SUPER 2020
VESPA GTS 300 SUPER 2021
VESPA GTS 300 SUPER 2022
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2017
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2018
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2019
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2020
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2021
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2022
| Item ID | 219397 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20500H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1400 g |
| Net weight | 900 g |
| Dimensions | 98×369×322 mm |
PUIG 20500H GTS Sport fitted for VESPA GTS 125 Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping