Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2020
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2020
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2021
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2021
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2022
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2022
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2023
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2023
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2024
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2025
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2026
| Item ID | 188085 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20477N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 115×230×35 mm |
PUIG 20477N Front fender extension fitted for TRIUMPH TIGER 900 RALLY Schwarz
PU 20477N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping