Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
APRILIA TUONO V4R 2011
APRILIA TUONO V4R 2012
APRILIA TUONO V4R 2013
APRILIA RSV4 R 2013
APRILIA CAPONORD 1200 2014
APRILIA RSV4 R 2014
APRILIA TUONO V4R 2014
APRILIA RSV4 RR 2015
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2015
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2015
APRILIA CAPONORD 1200 2015
APRILIA RSV4 RR 2016
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2016
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2016
APRILIA CAPONORD 1200 2016
APRILIA RSV4 RR 2017
APRILIA SHIVER 900 2017
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2017
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2017
APRILIA SHIVER 900 2018
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2018
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2018
APRILIA RSV4 RR 2018
APRILIA CAPONORD 1200 2017
APRILIA RSV4 RF 2017
APRILIA RSV4 RF 2018
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2019
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2019
APRILIA SHIVER 900 2019
APRILIA SHIVER 900 2020
APRILIA TUONO V4 1100 RR 2020
APRILIA TUONO V4 1100 FACTORY 2020
APRILIA CAPONORD 1200 2013
| Item ID | 188080 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20472N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 134×210×33 mm |
PUIG 20472N Front fender extension fitted for APRILIA TUONO V4R Schwarz
PU 20472N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping