Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 310 X 330 MM
suitable for :
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 RS 2020
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 RS 2021
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 RS 2022
TRIUMPH STREET TRIPLE 660 S 2020
TRIUMPH STREET TRIPLE 660 S 2021
TRIUMPH STREET TRIPLE 660 S 2022
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 R 2021
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 R 2022
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 R LOW 2021
TRIUMPH STREET TRIPLE 765 R LOW 2022
Die Sportscheibe wurde vom Puig Hi-Tech Parts Team entwickelt, wobei sowohl die Qualitätsstandards der verwendeten Materialien als auch Standarts die für seine Herstellung verwendeten Technologien eingehalten wurden. Auch dieser Artikel wird hergestellt aus hochwertigem Acrylmaterial, mit einer Dicke von 3 Millimetern. Der Kunde kann bei dieser Scheibe zwischen verschiedenen Farboptionen wählen.
Die Montage erfolgt durch die beiden Metallträger aus 3 Millimeter dicken aber sehr leichtem Eisen, welche in dem Frontbereich des Motorrades montiert werden. Die Träger haben eine Oberfläche aus mattschwarzem Antikorrosionslack, wodurch sie fast gar nicht zu sehen sind. Die spezielle Beschichtung verhindert das Rosten und ist gefestigt für schlechtwetter, Nässe usw. Die Gesamtabmessungen der Sportscheibe sind 330 Millimeter Breite und 310 mm Höhe, was einen Höhengewinn von 150 Millimetern im Vergleich zum Originalmodell des Herstellers bedeutet. Um den Sicherheitsvorschriften zu entsprechen, sind seine Kanten mit Ø4 mm abgerundet.
| Item ID | 188000 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20432F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1560 g |
| Net weight | 1060 g |
| Dimensions | 162×373×323 mm |
PUIG 20432F New Generation Sport fitted for TRIUMPH STREET TRIPLE 765 RS Stark getönt
PU 20432F Windshield Naked New Generation Sport Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping