The Vintage 2.0 frame slider is a reinterpretation of the first crash pads, with cylindrical and robust shapes. Its double section and central grooves give it a slimmer look without losing muscle. The optional incorporation of the rubber rings has a double function: they protect the rider from possible blows and allow the frame slider to be personalized with its range of colors. At a dimensional level, it has the same length as the long R12 / R19 protector (85mm), so it can be exchanged in all the references where these frame sliders are mounted. Like all Puig frame sliders, it is made of Polyamide in order to guarantee great resistance to impact and good friction capacity.
Vintage 2.0 Frame Sliders
suitable for :
BENELLI LEONCINO 500 2017
BENELLI LEONCINO 500 2018
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2017
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2018
BENELLI LEONCINO 500 2019
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2019
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2016
BENELLI LEONCINO 500 2021
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2021
BENELLI LEONCINO 500 2022
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2022
BENELLI LEONCINO 500 2023
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2023
BENELLI LEONCINO 500 2024
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2024
BENELLI LEONCINO 500 2020
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2020
BENELLI LEONCINO 500 2016
BENELLI LEONCINO 500 2025
BENELLI LEONCINO 500 TRAIL 2025
BENELLI LEONCINO 500 2026
| Item ID | 187982 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20423N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1400 g |
| Net weight | 900 g |
| Dimensions | 75×134×238 mm |
PUIG 20423N Vintage 2.0 Frame Sliders fitted for BENELLI LEONCINO 500 Schwarz
PU 20423N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping