The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
SUZUKI DL1050 V-STROM 2020
SUZUKI DL1050XT V-STROM 2020
SUZUKI DL1050 V-STROM 2021
SUZUKI DL1050XT V-STROM 2021
SUZUKI DL1050 V-STROM 2022
SUZUKI DL1050XT V-STROM 2022
SUZUKI DL1050 V-STROM 2023
SUZUKI DL1050XT V-STROM 2023
SUZUKI DL800 V-STROM DE 2023
SUZUKI DL1050DE V-STROM 2023
SUZUKI DL1050 TECH V-STROM 2023
SUZUKI DL1050DE V-STROM 2024
SUZUKI DL800 V-STROM DE 2024
SUZUKI DL1050 TECH V-STROM 2024
SUZUKI DL800 V-STROM TECH 2023
SUZUKI DL800 V-STROM TECH 2024
SUZUKI DL1050 V-STROM 2024
SUZUKI DL1050DE V-STROM 2025
SUZUKI DL800 V-STROM DE 2025
SUZUKI DL1050SE V-STROM 2025
SUZUKI DL800 V-STROM SE 2025
SUZUKI DL800 V-STROM 2024
SUZUKI DL800 V-STROM 2025
SUZUKI DL1050 TECH V-STROM 2025
SUZUKI DL1050 V-STROM 2025
SUZUKI DL800 V-STROM TECH 2025
SUZUKI DL1050 TECH V-STROM 2026
SUZUKI DL1050DE V-STROM 2026
SUZUKI DL800 V-STROM DE 2026
SUZUKI DL800 V-STROM TECH 2026
| Item ID | 187959 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20405N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 5180 g |
| Net weight | 4680 g |
| Dimensions | 160×506×310 mm |
PUIG 20405N Vintage Footpegs fitted for SUZUKI DL1050 V-STROM Schwarz
PU 20405N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping