Give your motorcycle the latest innovations from the WorldSBK and MotoGP championship pit lanes with Puig's Downforce Naked spoilers. The experience gained together with the Kawasaki Racing Team has allowed us to develop these racing aesthetic and downforce effect spoilers for the most successful segment of our market. By mounting these spoilers you will increase the vertical downforce at high speeds, an effect that will improve the stability of the bike and reduce the risk of losing control over the front axle. Thanks to the tests carried out in the virtual wind tunnel, which can be consulted on our portal, the flotation of the front wheel has been minimized as much as possible. This load allows greater grip on the tire and contributes to the anti-simmie and antiwheelie effect, which occur in aggressive accelerations and can cause an accident. In addition, we will improve cornering and the bike's poise will be superior. The Downforce Naked wings from Puig have been designed and manufactured in Barcelona, following the latest developments in MotoGP and WorldSBK in the field of aerodynamics. Thanks to the advancements and cutting-edge technologies of the brand, you can equip your naked street bike with the best innovations and features of high competition. In addition to providing an aggressive aesthetic, you can personalize your bike thanks to the available colors. They have been manufactured taking into account safety regulations, with rounded edges and a radius of >2 mm. Its assembly is simple, it does not require drilling the fairing, and it is assembled quickly following the detailed instructions supplied on paper. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Downforce Spoilers Deflectors Kit
suitable for :
UNIVERSAL UNIVERSAL UNIVERSAL
YAMAHA MT-09 2017
YAMAHA MT-09 2018
YAMAHA MT-09 SP 2018
KAWASAKI Z900 2019
YAMAHA MT-09 2019
YAMAHA MT-09 SP 2019
YAMAHA MT-09 2020
YAMAHA MT-09 SP 2020
YAMAHA MT-07 2021
KAWASAKI Z900 2017
KAWASAKI Z900 2018
KAWASAKI Z900 2020
KAWASAKI Z900 2021
KAWASAKI Z650 2020
KAWASAKI Z650 2021
KAWASAKI Z650 2022
YAMAHA MT-07 2022
KAWASAKI Z900 2022
KAWASAKI Z650 2023
YAMAHA MT-07 2023
KAWASAKI Z900 2023
KAWASAKI Z650 2024
KAWASAKI Z900 2024
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
| Item ID | 187770 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20329N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 210×180×14 mm |
PUIG 20329N Naked Side Spoilers fitted for UNIVERSAL UNIVERSAL Schwarz
PU 20329N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping