The screen that champions use. The line of screens R-Racer is the product of Puig’s long experience in competition, working with the best teams from MotoGP: Repsol Honda Team and also WorldSBK: Kawasaki Racing Team, to develop the best screens for your sports motorcycle. The R-Racer screens are designed for you to have a perfect vision through and to be more aerodinamically efficient than the stock screens, they are tested in a virtual wind tunnel to improve the aerodynamic coeficient (Cx) and thanks to their taller height, it deflects the wind that otherwise would hit the rider’s helmet and shoulders. Designed and manufactured in Barcelona, with the most advanced technologies, with high impact acrylic of 3mm, we come up with a very strong piece, light, durable and with a rounded edge of 2mm (accomplishing thesafety control from the German TÜV). The artificial vision system utilized during the quality control process guarantees that the screens will get to the client in perfect shape. Instalation of the screen doesn’t require aditional parts like trims and every screen comes with an in depth aerodynamic study that indicates the improvement in performance as well as the protection to the rider. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 335 X 270 MM
suitable for :
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2021
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2022
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2023
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2020
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2025
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2024
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2025
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2024
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2020
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2021
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2022
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2023
| Item ID | 187754 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20314W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 920 g |
| Net weight | 420 g |
| Dimensions | 530×440×190 mm |
PUIG 20314W R-Racer Screen fitted for HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE Transparent
PU 20314W R-Racer Screen Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping