Renew the image of your motorcycle and protect yourself against possible inclement weather during the ride with the new universal Bat windshield from Puig. Manufactured in 3mm polycarbonate, material with great resistance to possible impacts and impeccable behaviour against the wind, will give your bike a greater aerodynamic capacity while enhancing its aesthetic line with a new more aggressive and sporty look. The clamping of the fairing will be excellent thanks to its two clamping points. The installation of the piece is very easy and comes with a complete kit. For those models that need it, an extra mounting kit is available. The part includes an ABE approval certificate 38188 and TÜV. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Bat
suitable for :
KAWASAKI ER-6N 2012
KAWASAKI ER-6N 2013
KAWASAKI ER-6N 2014
KAWASAKI ER-6N 2015
KAWASAKI ER-6N 2016
KAWASAKI Z650 2017
KAWASAKI Z1000R 2017
KAWASAKI Z650 2018
KAWASAKI Z1000R 2018
KAWASAKI Z650 2019
KAWASAKI Z900 2019
KAWASAKI Z1000R 2019
KAWASAKI Z1000R 2020
KAWASAKI Z1000R EDITION 2017
KAWASAKI Z1000R EDITION 2018
KAWASAKI Z1000R EDITION 2019
KAWASAKI Z1000R EDITION 2020
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2017
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2018
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2019
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2020
KAWASAKI Z900 2017
KAWASAKI Z900 2018
KAWASAKI Z900 2020
KAWASAKI Z900 2021
KAWASAKI Z650 2020
KAWASAKI Z650 2021
KAWASAKI Z650 2022
KAWASAKI Z900 2022
KAWASAKI Z650 2023
KAWASAKI Z900 2023
KAWASAKI Z650 2024
KAWASAKI Z900 2024
KAWASAKI Z650 2026
KAWASAKI Z650 2025
| Item ID | 187638 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9987H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2480 g |
| Net weight | 1980 g |
| Dimensions | 122×413×464 mm |
PUIG 9987H Bat fitted for KAWASAKI ER-6N Getönt
PU 9987H Windshield Bat Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping